e-Kadry i płace

Korporacje zabierają MSP specjalistów 2014-12-08


W dzisiejszych czasach, kiedy trudno o wykwalifikowaną kadrę, firmy muszą wręcz walczyć o pracowników. Jednak w tej rozgrywce małe firmy przegrywają z korporacjami. A szkoda, bo to właśnie małe firmy tworzą w Polsce najwięcej miejsc pracy.

Na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL) agencja badawcza Keralla Research sprawdziła, co najbardziej przeszkadza przedsiębiorcom z małych i średnich firm w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Ankietowani wskazali na wysokie obciążenia płac i koszty zatrudnienia pracowników.
 
Firmy te miewają problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów, często cierpią wręcz na deficyt wykwalifikowanej kadry. Z analizy EFL wynika, że co drugi ankietowany przedsiębiorca, który prowadził rekrutację w ostatnim roku, miał problem ze znalezieniem właściwego pracownika. Nie pomaga nawet utrzymujący się dość wysoki poziom bezrobocia w kraju. 

W badaniu EFL 34 proc. przedsiębiorców zwróciło uwagę na trudności w znalezieniu dobrych pracowników umysłowych. Ale jeszcze większe problemy są przy poszukiwaniu wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Na ten problem wskazało 55,8 pytanych.

Źródło: Puls Biznesu