e-Kadry i płace

Przedsiębiorcy chcą ujednolicenia urlopów 2014-12-08


Obecnie rodzice mogą skorzystać z pięciu różnych urlopów na opiekę nad dzieckiem. Różnią się one m.in. zasadami korzystania, długością oraz tym, czy są płatne. Pracodawcy wyrazili także swoje poparcie dla pomysłu połączenia niektórych przerw od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Rodzice mają obecnie prawo do następujących urlopów na opiekę nad dzieckiem: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego, wychowawczego oraz ojcowskiego. Zasady ich przyznawania, długość oraz to czy są płatne i bezpłatne są różne. To może przysparzać pracownikom problemy i prowadzić do nieumiejętnego korzystania przez nich z przysługujących im urlopów. Poza tym przepisy o urlopach też nie są przejrzyste, co z kolei przysparza problemów pracodawcom.


Mając to na uwadze Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dokonuje obecnie przeglądu funkcjonowania przepisów dotyczących urlopów rodzicielskich. Rozpatrywane są przykładowo kwestie łączenia urlopu rodzicielskiego z wychowawczym. Wówczas składałby się on z dwóch części – płatnej odpowiadającej dotychczasowemu urlopowi rodzicielskiemu oraz tej, w której odprowadzane są jedynie składki, odpowiadającej urlopowi wychowawczemu.

Eksperci z Konfederacji Lewiatan są zdania, że ujednolicenie urlopów oraz zasad korzystania z uprawnień rodzicielskich, sprawi że będą one też bardziej akceptowalne od strony pracodawców. 

Źródło: gazetaprawna.pl