e-Kadry i płace

Prezydent podpisał nowelę dotyczącą waloryzacji rent i emerytur w 2015 roku 2014-11-24


Zgodnie z nowelizacją podpisaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, w przyszłym roku jednorazowo będzie zastosowana kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur i rent. Oznacza to podwyżki emerytur w 2015 roku o co najmniej 36 zł. Dzięki zmianie wyższe świadczenia ma dostać 90 proc. emerytów.


Kancelaria Prezydenta w specjalnym komunikacie podała, że celem nowelizacji jest zmiana zasad waloryzacji emerytur w 2015 roku. Od 1 marca 2015 roku emerytury wzrosną o 1,08 proc. jednak podwyżka nie może być mniejsza niż o 36 zł.

A to dzięki zastosowaniu waloryzacji procentowo-kwotowej, czyli waloryzacji procentowej z gwarantowaną minimalną podwyżką na poziomie 36 zł. Dzięki temu wszystkie świadczenia poniżej 3333,33 zł miesięcznie będą podwyższone w większym stopniu, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie obowiązujących zasad.

Nowy sposób naliczania spowoduje, że osoby pobierające minimalne emerytury i renty dostaną 880,45 zł, a nie 853,57 zł., które otrzymaliby, gdyby zastosować wyłącznie waloryzację procentową.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz podczas prac parlamentarnych nad nowymi przepisami wskazywał, że jest ona spowodowana utrzymującą się w Polsce deflacją. Przy zastosowaniu waloryzacji świadczeń na dotychczasowych zasadach, podwyżki byłyby bardzo niskie.

Ponadto nowelizacja zakłada, że w przypadku rent z powodu częściowej niezdolności do pracy oraz rent inwalidzkich III grupy, minimalna podwyżka ma wynieść 27 zł, czyli 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty. Osoby pobierające emeryturę częściową otrzymają podwyżkę nie mniejszą niż 18 zł. Odbiorcy renty socjalnej otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Nowe zasady waloryzacji mają objąć też emerytury i renty rolników indywidualnych oraz służby mundurowe. Będą również dotyczyć emerytur pomostowych, nauczycielskich, świadczeń kompensacyjnych, rent dla kombatantów oraz inwalidów wojennych i wojskowych.

Ministerstwo pracy szacuje, że wprowadzone zmiany będą kosztować ok. 1,8 mld zł, a łącznie na waloryzację emerytur i rent trafi w przyszłym roku ok. 3,7 mld zł.

Źródło: PAP