e-Kadry i płace

Polaków najbardziej do pracy motywują podwyżki pensji 2014-11-24


Jak podała „Rzeczpospolita”, aż 70 proc. Polaków stwierdziło, że podwyżki świetnie motywują ich do pracy i zwiększają ich energię do działania.

Badanie na ten temat opracował i przygotował TNS dla portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Z badania wynika, że wyższa płaca świetnie  motywuje do działania, zachęca do realizacji nowych projektów, oraz zwiększa lojalność pracowników wobec pracodawcy.

Podwyżka może stać się także bardzo pomocna, jeśli chcemy w naszej firmie zmniejszyć zjawisko rotacji personelu. 26 proc. badanych przyznało, że podwyżka jest dla nich argumentem za pozostaniem w obecnej firmie.

Pracodawcy jednak dają podwyżki, aby zapewnić ciągle wysoki poziom pracy pracownika, a nie po to, aby zachęcić go do pracy i zmotywować. Tylko jeden na 100 badanych pracowników stwierdził, że po podwyżce mniej by się starał.

Zniechęcająco działa jednak odmowa. 5 proc. pytanych wskazało, że po odmowie gorzej pracuje, a 11 proc. przyjmuje bierną postawę.

Pracodawcy niechętnie dają podwyżki, a pracownicy nie są zbyt asertywni w ubieganiu się o nie. Prawie połowa Polaków nigdy nie uczestniczyła w rozmowie o podwyżce, a tylko 38 proc. zainicjowało taką rozmowę samodzielnie.

Źródło: Biznes.pl