e-Kadry i płace

Rzeczpospolita szacuje dodatki do górniczych pensji na 3 mld złotych 2014-11-24


Wg gazety tyle rocznie kosztują rocznie przywileje pracowników trzech spółek węglowych. A to jeszcze nie wszystko, gdyż część przywilejów górniczych jest wliczana do pensji podstawowej.

Liderem w  wydawaniu pieniędzy na różnego rodzaju dodatkowe świadczenia jest Kompania Węglowa. Rocznie wydaje ona z tego tytułu 1,7 mld zł. Na tę sumę składają się 14. pensje, których koszt to 289,2 mln zł, specjalny bonus z Karty Górnika, który kosztuje 451,4 mln zł, oraz stały dodatek gwarantowany - 350 mln zł.


Z wyliczeń Jastrzębskiej Spółki Węglowej wynika, że na dodatki przeznacza rocznie 954,4 mln zł. Pracownicy mogą liczyć na barbórkę oraz 14. pensję. Prócz tego spółka dla swojej załogi przygotowała szereg innych przywilejów: m.in. ekwiwalent na pomoce szkolne dla dzieci pracowników, czyli tzw. ołówkowe, bilety wakacyjne, a także premie bhp i zadaniowe.

Katowicki Holding Węglowy wyliczył, że na samą 14. pensję wydaje ok. 105 mln zł, a deputaty węglowe dla pracowników kosztują spółkę około 90 mln zł.

W związku z nieciekawą sytuacją finansową spółek górniczych, są one zmuszone do podejmowania radykalnych posunięć, takich jak redukcja liczby pracowników, bądź obniżka wynagrodzeń. Górnicze związki zawodowe nie zgadzają się na żadne z tych rozwiązań.

Źródło: Biznes.onet.pl