e-Kadry i płace

Prokuratura zbada kwestię nieopublikowania ustawy o podatku dochodowym 2014-10-13


Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła postępowanie sprawdzające w sprawie nieopublikowania ustawy dokonującej zmian w zakresie podatków dochodowych.

Sprawa dotyczy ustawy, której założeniem jest zakończenie procederu wyprowadzania przez firmy zysków za granicę. Postępowanie podjęto w poniedziałek 6 października a wdrożono je z urzędu. Prokuratura ma teraz 30 dni na decyzję, czy wszcząć w tej sprawie śledztwo, czy go nie podejmować.

Podejrzenie dotyczy niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w dniach od 17 do 30 września poprzez nieopublikowanie w Dzienniku Ustaw RP do końca września 2014 r. tekstu ustawy. Sprawa dotyczy przepisów z 29 sierpnia odnośnie podatków zagranicznych spółek kontrolowanych. W wyniku nieopublikowania przepisy podatkowe będą mogły wejść w życie nie z początkiem 2015 r. tylko rok później.

Ministerstwo finansów zapowiedziało pilną poselską nowelizację dotyczącą terminu wejścia ustawy w życie. Resort chce, aby przepisy jednak obowiązywały zgodnie z planem, czyli od 1 stycznia 2015 r. Klub PO złożył taki projekt w poniedziałek, natomiast SLD zapowiedziało złożenie w prokuraturze własnego zawiadomienia w tej sprawie.

Wg „Rzeczpospolitej” zbyt późne opublikowanie ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych spowoduje, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem, a to z kolei narazi państwo polskie na straty w wysokości ponad 3 mld zł. Ustawa została podpisana 17 września, ale Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją dopiero w piątek 3 października.

Wejście w życie od przyszłego roku ustawy miało ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę. Zgodnie z jej założeniami zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Sprawą zajmie się także NIK. Prezes Izby zapowiedział kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i zbadanie, jak doszło do nieopublikowania na czas ustawy zapobiegającej unikania płacenia przez firmy podatków w Polsce.

Źródło: PAP