e-Kadry i płace

Specjaliści poszukiwani przez pracodawców 2014-10-13


Z analiz serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl wynika, że pomimo wyhamowania polskiej gospodarki, firmy chętnie przyjmują do pracy nowe osoby.

W III kwartale opublikowano na portalu ponad 99 tys. ofert pracy, czyli prawie o 4 proc. więcej niż rok temu. Najwięcej ogłoszeń w ciągu roku zostało wygenerowanych w budownictwie i turystyce.

Wcześniej to pracownicy musieli walczyć o miejsca pracy, których było niewiele. Obecnie mówi się o tzw. rynku kandydata, czyli sytuacji, kiedy to pracodawcy usilnie zabiegają o potencjalnych pracowników. Dotyczy to większości branż i specjalności, a nie tylko informatyków i inżynierów. Najwięcej ofert pracy jest dla handlowców i pracowników obsługi klienta. W związku z ciągłym rozwojem centr finansowo-księgowych w czołówce poszukiwań są też finansiści. W 2014 r. liczba osób pracujących w tej branży wyniosła 130 tys., a przewiduje się, że w przyszłym roku zwiększy się o kolejne 30 tys. osób.

Jak było do przewidzenia, liderem pod względem liczby ofert pracy pozostaje Mazowsze. Tutaj zanotowano wzrost liczy ofert pracy o jedną piątą, a najwięcej ogłoszeń dotyczyło pracy w Warszawie. Dwucyfrowym wzrostem wskaźnika poszukiwanych pracowników mogą się też pochwalić: wielkopolskie, dolnośląskie i małopolskie.

Źródło: Rp.pl