e-Kadry i płace

Młode firmy bankrutują – potrzebne jest wsparcie! 2014-09-29


Młode polskie firmy nie mają łatwo. Jak pokazują statystyki w pierwszych latach swojej działalności bankrutuje aż 2/3 przedsiębiorców. Tylko 1/3 firm istnieje na polskim rynku dłużej niż pięć lat.

Powodem takiej sytuacji wg ekspertów jest przede wszystkim niewystarczający system wsparcia. Za mało pieniędzy jest przekazywane na ich rozwój.

"Europejski Raport Konkurencyjności 2014", który został zaprezentowany przez Komisję Europejską 11 września zwraca uwagę na uciążliwą biurokrację i mało wydajny system podatkowy. Miały temu zapobiec wprowadzone reformy np. rejestracja działalności gospodarczej on-line, ale to niewiele pomogło. Na sprawy administracyjne osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zatrudnia do dziewięciu pracowników, przeznacza dziennie średnio dwie godziny. Ten czas takie firmy potrzebują na inne aspekty ich działalności - pozyskiwanie klientów czy rozszerzanie wachlarza usług.

Jednakże to pieniądze są największym problemem, a dokładniej ich niewystarczająca ilość. Młode firmy mają największy problem ze znalezieniem odpowiedniego finansowania, przede wszystkim w początkowej fazie rozwoju.

Obecnie główne sposoby finansowania nowych przedsiębiorców to różnego rodzaju granty unijne i kredyty bankowe. Ale eksperci zwracają uwagę, że prócz biurokracji i środków finansowanych, na drodze do sukcesu młodych firm stoi także brak odpowiedniej wiedzy wśród nowych przedsiębiorców.

Źródło: Newseria Biznes