e-Kadry i płace

Przez rok 1079 firm wprowadziło elastyczny czas pracy 2014-09-15


Z danych przedstawionych przez Państwową Inspekcję Pracy przez rok ponad tysiąc firm wprowadziło elastyczny czas pracy. Z nowego rozwiązania skorzystało najwięcej firm z Katowic, Poznania i Krakowa.

Elastyczny czas pracy mogą wprowadzać firmy od sierpnia zeszłego roku. Możliwie jest wprowadzenie dwóch nowych rozwiązań. Po pierwsze pracodawca może wydłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy, co  pozwala dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień.

Po drugie pracodawca może wprowadzić w firmie ruchomy czas pracy. Pracownicy mogą w różne dni tygodnia pracować w różnych godzinach, bądź rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10, i adekwatnie do godziny przyjścia kończyć dzień pracy (pomiędzy 15 a 18stą). Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.


Nawet po wprowadzeniu elastycznego czasu pracy, pracownikom nadal przysługuje wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny.

Dłuższa praca może być także rekompensowana podwładnym czasem wolnym, tak jak to było do tej pory. Zmiany wprowadzone w kodeksie oznaczają jedynie dopasowanie czasu pracy pracowników do wielkości zamówień lub liczby zleceń w firmie.


Kodeks pracy w dalszym ciągu zapewnia gwarancje odpowiedniego czasu odpoczynku dla pracowników. Zachowane zostaje prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby oraz do 35-godzinnego w ciągu tygodnia. Pod szczególną ochroną ciągle pozostają m.in. kobiety w ciąży, rodzice małych dzieci czy pracownicy młodociani.


Elastyczny czas pracy to rozwiązania sprawdzone w czasie kryzysu. Takie rozwiązania z powodzeniem stosowane są od lat w wielu państwach Unii Europejskiej, m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach czy na Słowacji.

Małe, duże czy średnie przedsiębiorstwa?
Zainteresowanie elastycznym czasem pracy w firmach rośnie. Przez rok elastyczny czas pracy wprowadziło 1079 firm. Są to głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (403). Trochę mniej, bo 305, było średnich firm zatrudniających do 49 pracowników. Na trzecim miejscu są firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników (179). Elastyczny czas pracy wprowadziły także 192 firmy, zatrudniające do 9 osób.

W jakich miastach?
Najwięcej firm, które skorzystały z nowej możliwości jest w Katowicach. Tam elastyczny czas pracy wprowadziło 175 firm. Inne miasta to: Poznań (158), Kraków (94) i Wrocław (92).

Jakie branże?
Z elastycznego czasu pracy najchętniej korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (403 firmy), handlem i naprawami (182) oraz budownictwem (114). Na liście znalazły się także firmy zajmujące się zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (51) oraz opieką zdrowotną i pomocą społeczną (46).


Źródło: Mpips.gov.pl