e-Kadry i płace

Wykorzystujesz auto służbowe do celów prywatnych, to przeczytaj! 2014-09-06


Sejm pracuje nad zmianami zasad opodatkowania wykorzystywania aut służbowych do celów prywatnych. Od przyszłego roku ma obowiązywać ryczałt.

Wykorzystywanie firmowego samochodu do celów prywatnych jest, zgodnie z obowiązującym prawem, przychodem pracownika i podlega opodatkowaniu. Do tej pory niejasne przepisy sprawiały, że przedsiębiorcy mieli problem z oszacowaniem takiego przychodu. Jedne firmy wyliczały ten przychód na podstawie przejechanych kilometrów, inne stosują stawki branży CFM (Car Fleet Management) wykorzystywane podczas wynajmu samochodów.

Od nowego roku ma być łatwiej - użytkowanie służbowych samochodów do celów prywatnych będzie prawdopodobnie opodatkowane ryczałtem. Propozycja jest taka, aby pracodawca dopisywał do przychodu wykorzystującego samochód firmowy pracownika zryczałtowaną kwotę, uzależnioną od pojemności silnika pojazdu. Kwota ta wynosiłaby 250 zł miesięcznie dla aut o pojemności do 1600 cm3, oraz 400 zł miesięcznie dla aut o pojemności powyżej 1600 cm3.

Takie rozwiązanie bardzo ułatwi rozliczanie się z fiskusem. W sytuacji, gdy w danym miesiącu tylko częściowo będziemy wykorzystywać służbowe mienie do celów prywatnych, będzie można tę kwotę przychodu odpowiednio pomniejszyć. Wartość przychodu ustalać się wówczas będzie za każdy dzień wykorzystywania samochodu do celów prywatnych w wysokości 1/30 wymienionych kwot. Nowe zasady rozliczeń mają dotyczyć tylko relacji między pracownikiem i pracodawcą.

Źródło: kadry.infor.pl