e-Kadry i płace

Program dobrowolnych odejść w PKP SA już wkrótce 2014-07-28


PKP SA przymierza się do wprowadzenia programu dobrowolnych odejść dla pracowników zespołów utrzymania nieruchomości. Redukcja ma przynieść do 13 mln zł oszczędności.

Biuro prasowe spółki poinformowało, że program odejść będzie skierowany do pracowników zespołów utrzymania nieruchomości w całym kraju. Osoby, które zgodzą się skorzystać z programu mogą liczyć na bardzo dobre warunki odejścia. Chętni mają otrzymać odprawy w wysokości od 18 do 24 miesięcznych pensji. Jak zaznaczył członek zarządu PKP SA Piotr Ciżkowski, są to najlepsze warunki programu dobrowolnych odejść, jakie kiedykolwiek zaproponowała spółka.


Program rozpocznie się od przeprowadzenia bezpośrednich spotkań z pracownikami w różnych lokalizacjach. Natomiast osoby przebywające na urlopach lub na zwolnieniach lekarskich o programie zostaną poinformowane drogą pocztową.

Decyzja o planowanym zmniejszeniu zatrudnienia wynika z m.in. wysokich kosztów utrzymania zespołów. W ubiegłym roku kosztowało to spółkę ok. 28,7 mln zł. Ponadto wpływ miała także niska efektywność tychże zespołów – ich pracownicy pracują tylko w dni powszednie w godz. 8-16, a część z nich do 18. Poza tymi godzinami i w weekendy konieczne jest zatrudnianie firm zewnętrznych, które zajmują się utrzymaniem obiektów. W końcu awarie mogą pojawić się w ciągu całej doby. Taka sytuacja sprawia, że dublowane są kompetencje pracowników oraz generuje się dodatkowe koszty.

PKP SA szacuje, że w zależności od tego, ile osób skorzysta z programu dobrowolnych odejść, zaoszczędzi od 8 do 13 mln zł.

Źródło: PAP