e-Kadry i płace

Pensje urzędników wyższe niż płaca minimalna 2014-07-28


"Dziennik Gazeta Prawna" przyjrzał się systemie wynagradzania w ministerstwach, urzędach wojewódzkich i samorządach. Z reguły urzędnicy zarabiają więcej niż wynosi płaca minimalna.

Większość resortów nie posiada stanowisk, na których wynagrodzenie byłoby na poziomie płacy minimalnej, czyli 1680 zł. W urzędach wojewódzkich można znaleźć takie osoby, ale z reguły zatrudnione są one przy pracach interwencyjnych, na stanowiskach pomocniczych czy robotniczych. Podobnie sytuacja ma się w samorządach. Tam również rzadko pojawiają się zarobki na takim poziomie.

Sonda Dziennika wykazała, że  w administracji odsetek osób zarabiających na poziomie płacy minimalnej nie sięga nawet 1 proc. Tymczasem według danych GUS, wśród wszystkich zatrudnionych jest ich 13 proc.

Szef Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" Tomasz Ludwiński podkreślił jednak, że nie należy porównywać płacy minimalnej w całej gospodarce z budżetówką, gdyż w firmach prócz stałej pensji można liczyć na dodatkowe bonusy, jak prywatne leczenie czy służbowe auto.

Źródło: PAP