e-Kadry i płace

NFZ chce odzyskać pieniądze od nieubezpieczonych pacjentów 2014-07-28


Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", NFZ nasyła urzędy skarbowe na pacjentów, którzy leczyli się za darmo, choć nie mieli do tego prawa.

Sprawa dotyczy pacjentów,  którzy nie byli ubezpieczeni, a mimo to skorzystali z publicznej opieki. Są oni winni Narodowemu Funduszowi Zdrowia 1,2 miliona złotych. Do tej pory udało się odzyskać jedynie 60 tysięcy złotych.

Osoby, których sprawa dotyczy, nie mogą odetchnąć z ulgą, gdyż nadal trwają akcje windykacyjne. Urzędy skarbowe na wniosek NFZ, będą należne kwoty potrącać z kont takich pacjentów.

Chodzi o pacjentów, których działający od 2012 roku elektroniczny system eWUŚ zweryfikował jako nieubezpieczonych, a którzy mimo to skorzystali z porady lekarskiej lub poddali się operacji, a zrobili to na podstawie oświadczenia, że są ubezpieczeni.

NFZ ma najpierw za zadanie sprawdzenie, czy chory jest ubezpieczony w ZUS, KRUS lub innych organach zgłaszających osoby do ubezpieczenia. Następnie to pacjent ma szansę udowodnić, że w danym momencie był objęty ubezpieczeniem.

Według szacunków ubezpieczenia nie ma 7 procent pacjentów. Prawo do bezpłatnego leczenia mimo wszystko mają kobiety w ciąży oraz dzieci. Większość spraw o odzyskanie pieniędzy za leczenie od nieubezpieczonych pacjentów jest jednak umarzana. Wynika to z faktu, że NFZ-owi nie opłaca się ścigać osób, jeśli kwota należności nie przekracza 100 zł. Fundusz nie ściga również osób, których małżonek zapomniał zgłosić, albo w przypadku, gdy to pracodawca nie zgłosił pracownika do ubezpieczenia.

Źródło: finanse.wp.pl