e-Kadry i płace

Reforma urzędów pracy czeka na podpis prezydenta 2014-04-14


Senat przyjął ustawę, która zakłada m.in. bony stażowe, dofinansowanie zmiany miejsca zamieszkania, profilowanie pomocy dla bezrobotnych oraz ocenianie urzędników według wyników ich pracy. Teraz dokument musi jeszcze podpisać prezydent.

Wszystkie te udogodnienia miały być dostępne od początku 2014 r., wraz z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia. Taki termin wpisano w założeniach do projektu jeszcze w kwietniu 2013 r. W styczniu ministerstwo pracy miało jeszcze nadzieję, że ustawa wejdzie w życie do marca. Jednak prace nad dokumentem znowu się przeciągnęły.

Osoby poszukujące zatrudnienia będą mogły skorzystać m.in. z bonów stażowych o wartości 10 tys. zł - dzięki nim młody bezrobotny będzie mógł sam znaleźć pracodawcę. Chętnych do zmiany miejsca zamieszkania wesprą bony migracyjne, czyli dofinansowanie kwotą 7,5 tys. zł przeprowadzki do innego miasta, gdzie bezrobotny będzie mógł wynająć mieszkanie i rozpocząć poszukiwania pracy.

Znowelizowana ustawa wprowadzi także profilowanie wszystkich bezrobotnych, czyli dzielenie ich według kilku kategorii: wieku, wykształcenia, doświadczenia i chęci powrotu na rynek pracy. W urzędach pojawią się doradcy klienta indywidualnego. Tacy urzędnicy będą przydzieleni do konkretnych osób poszukujących pracy. Z kolei doradcy klienta instytucjonalnego to osoby, które będą współpracować z regionalnymi i lokalnymi firmami, ułatwiając im pozyskanie odpowiednich pracowników. Urzędnicy będą premiowani finansowo za wyniki swojej pracy.

Źródło: gazetapraca.pl