e-Kadry i płace

Obowiązki pracodawcy podczas mrozów 2014-02-02


Nie wszyscy pracodawcy pamiętają, że mróz oznacza dla nich dodatkowe obowiązki wobec pracowników. Wszędzie tam, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna lub biurowa temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza.

Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy przypomina, że zatrudnieni przy pracach cięższych, na przykład w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni Celsjusza.

Czasem przepisy dopuszczają, by temperatura w miejscu zatrudnienia była niższa. Dotyczy to prac w warunkach szczególnie uciążliwych, na przykład w chłodniach. Tutaj zatrudnieni muszą mieć zapewnioną odzież ochronną, posiłki regeneracyjne, ciepłe napoje. Pracownicy muszą mieć również miejsce, w którym mogliby się ogrzać, zjeść posiłek czy zmienić odzież.

W czasie opadów śniegu czy silnego wiatru o prędkości powyżej 10 metrów na sekundę, zabroniony jest demontaż rusztowań czy wykonywanie innych prac na wysokości. Zmuszanie zatrudnionych do pracy w takich warunkach jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Grozi za to grzywna.

Źródło: IAR