e-Kadry i płace

PIP: Lekarze pracują nawet po kilkadziesiąt godzin bez przerwy 2014-02-02


Kontrole inspektorów pracy wykazały, że są lekarze, którzy pracują nawet po kilkadziesiąt godzin bez przerwy. W blisko 250 placówkach ujawniono przypadki świadczenia ciągłej pracy w tym samym miejscu na podstawie kilku różnych umów.

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska wyjaśnia, że zarówno w szpitalach publicznych, jak i niepublicznych dochodzi do takich sytuacji, że ci sami lekarze po zakończeniu pracy, którą świadczą na podstawie umowy o pracę, wykonują to samo zajęcie czy to na podstawie kontraktu, czy prowadząc własną działalność gospodarczą.

Zgodnie z przepisami, lekarzowi w każdej dobie przysługuje 11-godzinny, nieprzerwany odpoczynek. Osoby, które pełnią dyżur medyczny, od razu po jego zakończeniu powinny mieć wolne. Dyżur może trwać do 24 godzin.

Tymczasem wielu lekarzy po pracy „biegnie” do innego szpitala lub innej placówki leczniczej. A wszystko odbywa się zgodnie z prawem - zwraca uwagę Danuta Rutkowska. Jak wyjaśnia, przepisy dopuszczają różnorodne formy zatrudnienia, możliwość wykonywania pracy na kilku etatach czy kilku podstawach prawnych.

Źródło: IAR