e-Kadry i płace

Bezrobocie nie może wzrosnąć z powodu ograniczenia umów śmieciowych 2014-02-02


Donald Tusk zapowiedział jakiś czas temu, że zamierza ozusować umowy o dzieło. Teraz jednak szef rządu nieco łagodzi kurs i zapewnia, że rząd będzie działał ostrożnie, aby zmiany nie prowadziły do zmniejszenia liczby miejsc pracy.

Tusk zapewnił, że w planowanych zmianach nie chodzi o to, by np. wynagrodzenia artystów, wynikające z umowy o dzieło były obciążone „w sposób drastyczny jakimiś dodatkowymi daninami czy składkami”.

„Tak naprawdę chodzi o to, aby Polska przestała być krajem, w którym umowy o charakterze czasowym, tymczasowym nie były umowami dominującymi. One nie są dominujące, ale Polska rzeczywiście jest krajem, gdzie skala tzw. śmieciówek jest rzeczywiście już niepokojąca” - powiedział Tusk.

Na początku roku premier oraz minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiając plany rządu, zapowiedzieli, że w 2014 r. zaproponowany zostanie pakt dla pracy. Mają być to działania z jednej strony zwiększające bezpieczeństwo zatrudnienia, z drugiej - zwiększające jego poziom. Chodzi o ustawę dotyczącą oskładkowania zbiegów umów-zleceń w sytuacji, gdy pierwsza umowa jest na bardzo niską wartość, a kolejne na znacznie wyższe kwoty, ale tylko od tej pierwszej odprowadzane są składki.

Źródło: PAP