e-Kadry i płace

Kolejny projekt ustawy w sprawie wolnej od handlu niedzieli 2014-01-05


Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” przesłał do Sejmu obywatelski projekt zmian w kodeksie pracy, który zakazuje pracy w placówkach handlowych w niedzielę. Podpisało się pod nim 114 tys. osób.

Przepisy Kodeksu pracy stanowią obecnie, że praca w placówkach handlowych jest niedozwolona tylko w święta. Inicjatorzy chcą, by rozszerzyć obowiązywanie tego zakazu także na każdą niedzielę.

Zdaniem autorów projektu obecne ustawowe gwarancje otrzymania za pracę w niedzielę innego dnia wolnego od pracy nie są wystarczającą rekompensatą. Przekonują, że niedziela to w polskiej tradycji dzień święty i rodzinny. Praca tego dnia odbiera zatrudnionym w handlu możliwość integracji z rodziną.

Inicjatorzy projektu oceniają, że zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę przyniesie bardzo korzystne skutki, np. „przyczyni się do ożywienia centrów miast, wpłynie na szersze korzystanie z ofert kulturalnych i wypoczynkowych”.

W Sejmie na rozpatrzenie czeka od maja poselski projekt zakładający zakaz pracy w placówkach handlowych w niedziele. Podpisali się pod nim posłowie PiS, PO, PSL i SP.

Źródło: PAP