e-Kadry i płace

Polskie biura nie są odpowiednio wyposażone i dopasowane do potrzeb pracowników 2013-11-24


Wyniki badania Ergotest, które prowadzono przez siedem ostatnich lat pokazują, że w polskich biurach panują nieodpowiednie warunki pracy. Na sto stanowisk komputerowych tylko dwa w pełni są odpowiednio wyposażone i dopasowane do potrzeb pracowników.

W badaniu wzięło udział prawie 37 tysięcy osób. Jacek Świgost - organizator trwającej kampanii „Pracuj Lepiej” wyjaśnia, że aż 53 procent stanowisk nie spełnia żadnych wymogów ergonomii.

Doktor Patrycja Krawczyk-Szulc - specjalistka medycyny pracy zwraca uwagę, że długotrwałe siedzenie przy nieprawidłowej pozycji ciała przeciąża nasz układ mięśniowo - szkieletowy, dodatkowo obciążając kończyny górne i dolne. Dlatego też trzeba robić przerwy w pracy i zmieniać pozycje ciała, wstać z krzesła po to, by odciążyć te grupy mięśni, które były bierne podczas siedzenia.

Pracując przy komputerze nie powinniśmy zapominać też o dbaniu o wzrok. Co jakiś czas powinniśmy oderwać się od monitora, spojrzeć w okno albo na daleki przedmiot i pomrugać - radzi doktor Krawczyk. Wyjaśnia, że mruganie jest potrzebne dla zwilżenia gałek ocznych, które patrząc w ekran bardzo się wysuszają.

Źródło: IAR