e-Kadry i płace

Kolejne pół miliarda na szkolenia bezrobotnych 2013-09-15


Prawie połowa firm, które poszukują pracowników, ma kłopoty z pozyskaniem osób o odpowiednich kwalifikacjach. Z tego powodu rząd wesprze pracodawców przekazując m.in. na szkolenia bezrobotnych kolejne 500 mln złotych z Funduszu Pracy.

Pomoc w tej sprawie zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie konferencji „Plany Pracodawców: rynek pracy na progu czwartego kwartału - co przed nami do końca roku?”.

Z cyklicznego badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS oraz PAIiIZ wynika, że pracodawcy szukają głównie techników i robotników wykwalifikowanych (59 proc. firm pytanych przez badaczy) robotników do prostych prac fizycznych (49 proc.), specjalistów z wyższym wykształceniem (48 proc.), pracowników biurowych i administracyjnych (41 proc.).

Jednak niemal co druga firma ma kłopoty z obsadą wolnego stanowiska. Kandydaci nie spełniają oczekiwań i nie chcą się przeprowadzać za pracą.

Minister Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że chciałby, aby pieniądze zostały wykorzystane już w miesiącach jesiennych, gdy kończą się prace sezonowe (m.in. w rolnictwie, czy budownictwie). Pieniądze z funduszu pracy miałyby sprawić, że wzrost stopy bezrobocia będzie łagodniejszy niż w poprzednich latach. Minister przewiduje, że na koniec roku stopa bezrobocia nie przekroczy 14 proc.

Źródło: gazetapraca.pl