e-Kadry i płace

Katalog prac dozwolonych w niedzielę i święta zostanie poszerzony 2013-08-18


Przedmiotem obrad Sejmu RP będzie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy, który zakłada rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedzielę i święta.

Pierwsze czytanie poselskiego projektu będzie miało miejsce podczas 47 posiedzenia Sejmu w dniach 27-30 sierpnia. Projekt wpłynął do Sejmu 14 maja 2013 roku, 9 lipca zaś został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Projekt ustawy zakłada poszerzenie katalogu prac możliwych do wykonywania w niedzielę i święta. Obecne przepisy prawa pracy nie uwzględniają - zdaniem twórców projektu ustawy - zmian, jakie nastąpiły w gospodarce w obszarze świadczenia nowoczesnych usług w ciągu ostatnich kilku lat.

Przepisy nie pozwalają na wykonywanie pracy w niedzielę i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych, ze względu na inny tydzień pracy, na przykład od niedzieli do czwartku oraz inne święta w krajach obsługiwanych przez centra działające w Polsce.

Proponuje się wobec tego poszerzenie katalogu prac wymienionych w kodeksie pracy, a dozwolonych w niedzielę i święta, co pomogłoby nie tylko zachować obecne liczne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych, ale również poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze.

Źródło: sejm.gov.pl