e-Kadry i płace

Firmy zalegają z wynagrodzeniem 2013-08-04


Z ostatnich danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w tym roku firmy niechętnie zwiększają zatrudnienie i podnoszą pensje. Do tego zalegają z wypłatami wynagrodzeń.

Inspektorzy PIP przeprowadzili 45,4 tys. kontroli - o ponad pół tysiąca mniej niż w roku poprzednim. Mimo tego, skala nadużyć jest większa. Nie tylko przybyło firm, które nie płacą pensji, ale o jedną piątą wzrosły zaległości z powodu niewypłaconych wcześniej wynagrodzeń. Po sześciu miesiącach tego roku firmy w Polsce winne są pracownikom prawie 111 mln zł. Rok wcześniej było to 95 mln zł.

Liczba przedsiębiorstw zwlekających z wypłatą nie wzrosła znacząco - z 1621 podmiotów w 2012 r. do 1730 w 2013 r. Za to grupa pracowników, którzy nie otrzymali pensji na czas lub wcale powiększyła się o jedną trzecią - z 47,5 tys. do 62 tys. zatrudnionych.

Za niewypłacenie pensji pracodawca może zostać ukarany mandatem od 1 tys. do 2 tys. zł. Jeśli to kolejna kara w ciągu dwóch lat - do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować wniosek do sądu o ukaranie przedsiębiorcy - grzywna może wynosić nawet 30 tys. zł., albo powiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Źródło: gazetapraca.pl