e-Kadry i płace

Co piąta firma zamierza zwiększyć zatrudnienie 2013-06-23


Z badania firmy doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy Randstad wynika, że co piąta firma planuje w ciągu najbliższych 6 miesięcy zwiększyć zatrudnienie.

Dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad Kajetan Słonina poinformował, że większość badanych pracodawców nie przewiduje zmian w zatrudnieniu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ spodziewa się stagnacji na rynku pracy. Z badania wynika, że taką sytuację przewiduje 53 proc. firm. 20 proc. przedsiębiorstw przewiduje recesję, a 14 proc. wzrost gospodarczy. 13 proc. badanych nie potrafi ocenić, jak będzie wyglądała sytuacja gospodarcza w drugim półroczu.

87 proc. firm działających w branży transportowej, magazynowej oraz łączności zamierza pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie. Z badania wynika też, że 77 proc. pracodawców nie planuje w ciągu najbliższego półrocza zmiany poziomu wynagrodzeń, ich wzrost bierze pod uwagę 10 proc. firm, a spadek 4 proc. przedsiębiorstw. 8 proc. badanych nie potrafiło tego ocenić.

73 proc. firm opowiada się za wzrostem wynagrodzenia minimalnego w 2014 r., zaś 23 proc. jest przeciwnego zdania. 33 proc. badanych przedsiębiorstw uważa, że płaca minimalna powinna zostać podwyższona o ok. 6,66 proc., czyli podobnie, jak rok wcześniej. Co czwarta firma opowiada się za jej wzrostem w przedziale ok. 7-10 proc., zaś 27 proc. badanych za wzrostem wyższym niż 10 proc.

Źródło: PAP