e-Kadry i płace

Premier nie popiera zakazu handlu w niedzielę 2013-06-09


Premier Donald Tusk powiedział, że nie popiera zakazu pracy w placówkach handlowych w niedzielę. Jego zdaniem tego typu propozycja nie sprzyja rynkowi pracy i może spowodować utratę wielu miejsc pracy.

Tusk podczas konferencji komentował złożony w Sejmie poselski projekt zmian w kodeksie pracy, przewidujący zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę. Podpisali się pod nim posłowie PiS, PSL, SP i kilku posłów PO.

Nie ma jednoznacznych danych pokazujących ilu pracowników może odczuć skutki decyzji o zakazie handlu. Ale, jak szacuje Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, może ona oznaczać pogorszenie sytuacji materialnej nawet 40 tys. osób.

Premier podkreślał, że jest zwolennikiem możliwie małej ingerencji państwa i prawa w obszary, które nie powinny być przesadnie regulowane. Zdaniem Tuska, obecna sytuacja ekonomiczna i m.in. wysokie bezrobocie, nie sprzyjają dyskusji na temat zakazu handlu. Premier przyznał, że rozważania w tej sprawie mogłyby zostać podjęte w czasie, gdy bezrobocie byłoby na poziomie wyraźnie poniżej 10 procent.

Źródło: PAP