e-Kadry i płace

Pracodawcy nie planują zmian w polityce kadrowej 2013-05-12


Pracodawcy, którzy planują zmiany w zatrudnieniu w większości mają w zamiarze zwalnianie pracowników, niż ich zatrudnianie. Likwidację miejsc pracy mogłyby powstrzymać zmiany w Kodeksie pracy, ale nad ustawą nadal pracuje jednak Sejm.

Stopa bezrobocia w Polsce spadła w marcu o 0,1 punktu procentowego. Wyniosła ona 14,3 procent, co oznacza, że bez pracy w Polsce jest 2,3 miliona osób.

Monika Zakrzewska, ekspert rynku pracy PKPP Lewiatan wyjaśnia, że obecnie w Sejmie jest przygotowywany projekt ustawy o Kodeksie pracy i to jest projekt rządowy, który proponuje wprowadzenie 12 miesięcznego okresu rozliczeniowego, czyli tego, który miał miejsce na etapie ustawy antykryzysowej, która się zakończyła w 2011 roku oraz jest ruchomy czas pracy. Jest również projekt alternatywny, projekt posłów Platformy Obywatelskiej, który wprowadza daleko szersze zmiany, jeżeli chodzi o czas pracy.

Najważniejsze dla pracodawców zmiany to te dotyczące uelastycznienia czasu pracy. Głównym argumentem za wprowadzeniem tego rozwiązania jest utrzymanie zatrudnienia.

Źródło: Newseria.pl