e-Kadry i płace

Ile czasu Europejczycy spędzają w pracy? 2013-04-28


Według danych Eurostatu w 2011 roku przeciętny czas pracy pracowników w Unii Europejskiej ukształtował się na poziomie 37,4 godzin na tydzień. Najwyższe statystyki odnotowały takie kraje, jak Grecja, Czechy, Bułgaria, Słowacja, Polska oraz Rumunia.

Na drugim końcu skali znalazły się kraje, w których czas pracy w okresie tygodniowym okazał się najkrótszy. Były to Holandia, Dania oraz Irlandia.

Gabriela Jabłońska z Sedlak & Sedlak wyjaśnia, że rzeczywisty czas pracy różni się od tego ustawowego, przyjmowanego za standard. W krajach Unii Europejskiej tygodniowy, standardowy czas pracy wynika z ustawy lub z porozumień między pracodawcami a związkami zawodowymi. W drugim przypadku czas pracy często jest zróżnicowany również w granicach kraju, a zależy od sektora gospodarki czy grupy pracowników. W wielu państwach (w tym także w Polsce) ustawowy, standardowy czas pracy wynosi 40 godzin na tydzień. Warto jednak zwrócić uwagę na Francję, gdzie obowiązki zawodowe wykonuje się średnio przez 35,6 h w tygodniu.

Ten tzw. standardowy czas pracy jest tematem wielu publicznych dyskusji w całej Europie. Krótszy tydzień pracy to także marzenie wielu Polaków. Jednak wiele czynników sprawia, że praca na niepełny etat w naszym kraju pozostanie właśnie jedynie marzeniem.

Źródło: Sedlak&Sedlak