e-Kadry i płace

Kiepska sytuacja na rynku zamówień publicznych 2013-04-28


Produkcja przemysłowa spada kolejny miesiąc z rzędu. Najbardziej spowolnienie gospodarcze odczuwa przetwórstwo przemysłowe. Najgorzej jest w działach przemysłu produkujących na eksport, takich jak maszyny i urządzenia, czy chemia.

Wśród sektorów eksportowych nieźle radzi sobie branża spożywcza, ale wzrosty są tu coraz mniejsze. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych miesiącach sytuacja w przemyśle się poprawiła, o czym świadczy słaby marcowy wskaźnik PMI. Mówi on jednoznacznie, że spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym pogłębia się.

Prawie od roku spada produkcja, kurczą się zamówienia, w tym eksportowe. W efekcie mamy relatywnie niskie wykorzystanie mocy wytwórczych, co wzmacnia niską skłonność firm do inwestycji.

Prawdziwą zapaść mamy w budownictwie, chociaż w pewnym stopniu można ją usprawiedliwić złą pogodą. Jednak 20 proc. spadek produkcji budowlanej w marcu br., przy uwzględnieniu, że w analogicznym okresie ubiegłego roku budownictwo rosło już w niewielkim stopniu (+3,5 proc. w marcu 2012 r/r), musi niepokoić.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan