e-Kadry i płace

Brak projektu ustawy zmieniającej zasady opłacania ubezpieczeń rolników 2013-04-14


Wszystko wskazuje na to, że ponownie dopłacimy do składek zdrowotnych rolników. Rząd nie przygotował projektu ustawy zmieniającej zasady opłacania ubezpieczeń dla tej grupy. A to oznacza, że w przyszłym roku po raz trzeci będą obowiązywać prowizoryczne rozwiązania.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że konieczność zmienienia zasad płacenia składek przez rolników wymusił Trybunał Konstytucyjny. W 2010 roku zdecydował, że budżet państwa nie może dalej finansować składek zdrowotnych za wszystkich rolników. W efekcie uchwalono prowizoryczne przepisy.

Do końca ubiegłego roku rolnicy mający gospodarstwa poniżej 6 hektarów zostali zwolnieni z płacenia z własnej kieszeni składek zdrowotnych. Z kolei właściciele gospodarstw od 6 hektarów zostali zobowiązani do zapłacenia złotówkę za każdy posiadany hektar. Takie rozwiązanie miało obowiązywać tylko do 2012 roku. Rząd znowu nie ma pomysłu w jaki sposób rozwiązać problem opłat za leczenie ubezpieczonych w KRUS. Konieczne było przedłużenie obowiązywania tych przepisów.

Rząd znów nic nie robi żeby przygotować zmiany. W grudniu ponownie może się okazać, że także w przyszłym roku budżet będzie finansować składki rolników.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna