e-Kadry i płace

Ministerstwo pracy planuje zmianę trybu orzecznictwa o niepełnosprawności 2013-03-17


Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska – Rajewicz poinformowała, że ministerstwo pracy planuje zmianę trybu orzecznictwa o niepełnosprawności.

Kozłowska – Rajewicz powiedziała w radiowej Trójce, że chodzi o to, by nowy system opierał się na określeniu stopnia samodzielności danej osoby. Obecnie obowiązuje archaiczny system, który nie pozwala na sprawiedliwy rozdział środków dla niepełnosprawnych.

Planowane nowe przepisy wprowadzają tak zwane czeki opiekuńcze o różnej wartości. Agnieszka Kozłowska - Rajewicz wyraziła nadzieję, że ustawę uda się przyjąć w tym roku.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymują obecnie 153 złotych zasiłku pielęgnacyjnego. Nie był on waloryzowany od 9 lat. Tym, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się dzieckiem, przysługuje 620 złotych zasiłku, od którego odprowadzana jest jeszcze składka rentowo-emerytalna. Koszt pobytu dziecka niepełnosprawnego w specjalistycznej placówce opiekuńczej wynosi od 4 do 6 tysięcy złotych. Pokrywa go samorząd.

Źródło: IAR