e-Kadry i płace

Najwięcej zwolnień w produkcji i sprzedaży 2013-03-17


Badanie o nazwie Plany Pracodawców, które zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy Randstad i TNS Polska wykazało, że zwolnienia dotykają najczęściej pojedynczych lub małych grup pracowników w działach produkcji, sprzedaży oraz administracji i obsługi klienta.

Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad wyjaśnia, że dla 15 procent badanych przedsiębiorców narzędziem radzenia sobie ze spowolnieniem gospodarczym jest zwalnianie pracowników. 3/4 firm jednak próbuje innych sposobów odnalezienia się w trudnej sytuacji. Powierzają pracownikom dodatkowe obowiązki oraz przeprowadzają szkolenia, dzięki którym nie muszą już sięgać po nowe kadry.

Przedsiębiorcy oczekują też zapowiedzianych zmian w kodeksie pracy. Chodzi o uelastycznienie czasu zatrudnienia. Według Agnieszki Bulik wiele firm na tym skorzysta. Dzięki zmianom w kodeksie zatrudnieni będą mogli pracować w zależności od potrzeb: albo w niepełnym wymiarze albo w nadgodzinach. Przedsiębiorcom będzie więc łatwiej gospodarować finansami firm.

Zdaniem Agnieszki Bulik uelastycznienie czasu pracy najbardziej potrzebne jest w takich branżach jak: budownictwo i branża produkcyjna - na przykład samochodowa.

Badanie wykazało też, że pomimo odczuwalnego pesymizmu na rynku pracy, spada odsetek przedsiębiorców spodziewających się recesji - z 32 procent w listopadzie ubiegłego roku do 24 procent w lutym tego roku.

Źródło: IAR