e-Kadry i płace

W tym roku żadne święto nie wypada w sobotę 2013-01-20


Mimo korzystnego dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w tym roku pracodawcy nie będą musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Okazuje się, że żadne święto nie przypadnie w sobotę.

W październiku 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczny z konstytucją przepis kodeksu pracy, zgodnie z którym za święto przypadające w dniu wolnym od pracy pracodawcy nie musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Obowiązek ten uchylono od 2011 r., kiedy to wprowadzono dodatkowy dzień wolny od pracy - święto Trzech Króli.

Obecnie pracodawcy znów muszą zwracać pracownikom czas wolny, jeśli święto przypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. A najczęściej chodzi o sobotę, która dla większości pracowników jest dniem wolnym od pracy.Za dzień świąteczny, który wypadnie w sobotę, pracodawca musi więc zmniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy w innym terminie. W przeciwnym razie pracownicy mogą dochodzić wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

W 2013 r. jednak żadne święto nie przypadnie w sobotę. Stanie się tak dopiero w 2014 r., kiedy to w sobotę wypadnie Święto Konstytucji 3 maja oraz 1 listopada - Wszystkich Świętych.

Źródło: PAP