e-Kadry i płace

Kosiniak-Kamysz: Na rynku pracy nie jest tak źle 2013-01-20


Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z PAP ocenił, że na tle innych krajów polski rynek pracy jest relatywnie stabilny. Tempo wzrostu bezrobocia jest niższe niż średnia dla Unii Europejskiej.

„Kiedy popatrzymy na Francję, drugą gospodarkę Europy, to tam od 20 miesięcy wzrasta bezrobocie. Francja ma ponad 3 mln bezrobotnych, tak źle nie było tam od 15 lat. Z kolei Niemcy pomimo niskiej stopy bezrobocia także notują wzrost liczby osób bezrobotnych. Już nie mówię o Grecji, gdzie stopa bezrobocia wzrosła o kilka procent w ciągu krótkiego okresu. Patrząc na Europę, polski rynek pracy jest dość stabilny. Tempo wzrostu stopy bezrobocia jest niższe niż średnie tempo wzrostu stopy bezrobocia w Unii Europejskiej” - powiedział PAP Kosiniak-Kamysz.

Minister ocenił, że styczeń i luty to są zawsze miesiące bardzo trudne na rynku pracy. „W styczniu minionego roku stopa bezrobocia wyniosła 13,2 proc., a w lutym było jeszcze gorzej, bo bezrobocie wzrosło do 13,5 proc., więc było wyższe niż na koniec roku” - dodał.

Minister spodziewa się, że w kolejnych miesiącach powinno być lepiej. Jak stwierdził, „w tym roku poprawa na rynku pracy powinna rozpocząć się na przełomie drugiego i trzeciego kwartału”.

Źródło: PAP