e-Kadry i płace

Menedżer potrzebny w co drugiej firmie 2013-01-20


Z ostatniej edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Antal International wynika, że w pierwszym kwartale tego roku niemal co druga firma deklaruje, że zamierza przyjąć do pracy specjalistów bądź menedżerów.

W poprzedniej edycji badania obejmującego ostatni kwartał 2012 r. specjalistów lub menedżerów zatrudniać chciało 52 proc. firm, dziś - 48 proc. Jak wyjaśnia Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, obecnie mniej firm chce zatrudniać menedżerów, bo kończą procesy rekrutacyjne, które rozpoczęły jeszcze w poprzednim roku.

Nowych menedżerów najchętniej przyjmą centra usług wspólnych - tak zadeklarowało aż 81 proc. takich firm. Kolejną branżą gotową zatrudniać nowych pracowników jest e-commerce, czyli mówiąc najprościej, sektor internetowej sprzedaży i marketingu. Polski rynek e-commerce w 2012 r. wart był około 24 mld zł. O 6,5 mld zł więcej niż w 2011 r. To dynamika niespotykana w innych krajach Europy. Stąd duże zapotrzebowanie firm na specjalistów i menedżerów kierujących działaniami e-commerce.

Menedżerowie z doświadczeniem pracę znajdą także w IT. To żadne zaskoczenie, bo od lat jest to jeden z najbardziej chłonnych obszarów rynku. Zaskoczeniem jest jednak to, że firmy najchętniej przyjmą do pracy specjalistów lub menedżerów zajmujących się zakupem i utrzymaniem sprzętu. Dotychczas najbardziej poszukiwani byli programiści. Chęć zatrudnienia specjalisty zajmującego się sprzętem IT deklaruje 70 proc. firm biorących udział w badaniu.

Zdaniem ekspertów z Antal International dobrym prognostykiem dla rynku pracy jest to, że tylko 16 proc. firm deklaruje zwolnienia.

Źródło: gazetapraca.pl