e-Kadry i płace

Będą kolejne zmiany w prawie pracy 2013-01-06


Premier Donald Tusk zapowiedział, że w roku 2013 w Polsce powstanie około 400 tys. miejsc pracy. Rząd chce, aby w II połowie roku został zatrzymany wzrost bezrobocia.

„Zakładamy, że w roku 2013 powstanie mniej więcej 400 tys. miejsc pracy w Polsce. Nam bardzo zależy na tym, aby w drugiej połowie roku 2013 tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o bezrobocie została zatrzymana i żebyśmy mogli pod koniec roku 2013 odnotować spadek w porównaniu do pierwszej połowy roku 2013” - powiedział premier na konferencji prasowej.

„Będziemy także proponowali deregulację, (...), jeśli chodzi o czas pracy” - zapowiedział Tusk. Premier wyjaśnił, że chodzi o wprowadzenie ruchomego czasu pracy. „Niekoniecznie w tych sztywnych godzinach od ósmej do szesnastej, jak to jest w większości przedsiębiorstw i instytucji, ale by w zależności od potrzeby móc te osiem godzin przesuwać w dobie, np. od 9 do 17, jeżeli będzie to wynikało z interesu danej firmy” - wyjaśnił premier.

Zapowiedział również prace nad wydłużeniem rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, co - zdaniem Tuska - uelastyczni rozliczenia pracodawcy z pracownikiem. „To dobrze zdało egzamin w tej pierwszej fazie kryzysu” - zaznaczył Tusk.

Premier ocenił również, że w pierwszej połowie roku powinna być gotowa prezentacja „gruntownej reformy urzędów pracy”. „Mamy wszyscy poczucie, że urzędy pracy w Polsce stały się de facto placówkami na rzecz wypłacania zasiłków dla bezrobotnych” - przyznał.

Źródło: PAP