e-Kadry i płace

Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z wypłacaniem pensji na czas 2013-01-06


Z danych Państwowej Inspekcji Pracy za 11 miesięcy minionego roku wynika, że 101 tys. firm miało kłopoty z wypłacaniem pensji. To o 34 tys. więcej niż rok wcześniej. Ponadto, w 2012 r. firmy niechętnie zatrudniały, a pensje stały w miejscu.

Firmy do listopada były winne pracownikom ponad 208 mln zł za niewypłacone wynagrodzenia. To niemal o 75,5 mln więcej niż w 2011 r. Problemy z otrzymaniem wypłaty miało 151 tys. osób. W 2011 roku było to niemal o połowę mniej, bo 77 tys. zatrudnionych.

Chodzi nie tylko o pensję zasadniczą, ale także o wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach czy należne odprawy. Inspektorom PIP udało się pomóc 97 tys. poszkodowanych pracowników i odzyskać w sumie nieco ponad 75 mln zł.

Za niewypłacenie pensji pracodawca może zostać ukarany mandatem w wysokości od 1 tys. do 2 tys. zł. Jeśli to kolejna kara w ciągu dwóch lat, mandat może wzrosnąć do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować wniosek do sądu o ukaranie przedsiębiorcy - grzywna może wynosić nawet 30 tys. zł. W skrajnych przypadkach inspektor może powiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Od stycznia do końca listopada inspektorzy ujawnili prawie 76,5 tys. naruszeń praw pracowniczych, a nieuczciwych pracodawców ukarali mandatami na łączną sumę 19,5 mln zł.

W tym roku PIP zamierza przeprowadzić niemal 90 tys. kontroli. Mogą się ich spodziewać przede wszystkim agencje pracy tymczasowej, ze względu na powtarzające się skargi, oraz firmy korzystające z ich usług. Chodzi głównie o firmy, które kierują pracowników tymczasowych do pracy za granicą.

Źródło: Gazeta Wyborcza