e-Kadry i płace

Bezrobocie w strefie euro znowu wzrosło 2012-12-08


Eurostat opublikował cykliczny komunikat o bezrobociu w strefie euro. W październiku bezrobocie ponownie wzrosło. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wynosi 11,7 proc. To najgorszy wynik od 1995 roku.

Względem września wynik dla Eurolandu pogorszył się nieznacznie. Wówczas bezrobocie wynosiło 11,6 proc. Jednak w ujęciu rocznym wzrost stopy bezrobocia jest znacznie większy. W październiku 2011 bez pracy było 10,4 proc. mieszkańców. Dziś zajęcia nie ma 18,7 mln mieszkańców tej strefy. Dokładnie o 173 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Jeszcze rok temu liczba bezrobotnych w krajach mających wspólną walutę była niższa aż o 2,1 miliona.

W całej wspólnocie (27 państw) bezrobocie wynosi 10,7 proc. Miesiąc wcześniej było to 10,6 proc. W ujęciu rocznym wzrost jest, podobnie jak w strefie euro, spory. 12 miesięcy temu we wszystkich państwach Unii zajęcia nie miało 9,9 proc. populacji. Łącznie w październiku tego roku nie pracowało blisko 26 milionów ludzi - 2,1 mln więcej niż przed rokiem i 204 tys. więcej niż we wrześniu.

Tradycyjnie już najniższe bezrobocie jest w Austrii, gdzie zajęcia nie ma tylko 4,3 proc. obywateli. W porównaniu do ubiegłego miesiąca liczba osób nie mających żadnego zajęcia zmniejszyła się o 0,1 pkt proc. Bezrobotnych ubyło też w - drugim w zestawieniu - Luksemburgu, gdzie stopa spadła z 5,2 proc. we wrześniu do 5,1 proc. w październiku. W Niemczech liczba niepracujących nie drgnęła - od dwóch miesięcy utrzymuje się na poziomie 5,4 proc. Według metodologii Eurostatu w Polsce nie pracuje 10,4 proc. społeczeństwa. Dane rodzimego urzędu statystycznego - GUS są jednak bardziej surowe. Według najnowszego komunikatu stopa bezrobocia nad Wisłą wynosi 12,5 proc.

Najwięcej osób bez pracy jest w Hiszpanii - 26,2 proc. i Grecji - 25,4 proc.

Źródło: gazeta.praca.pl