e-Kadry i płace

Ile lat trzeba pracować na własne mieszkanie? 2012-11-11


Portal Wynagrodzenia.pl pisze, że najkrócej na własne mieszkanie musi pracować mieszkaniec Katowic. Na rynku wtórnym może je kupić już po 5 latach pracy.

Portal wylicza, ile lat musi pracować osoba zarabiająca średnią pensję, by odkładając co miesiąc całe wynagrodzenie netto, kupić w swoim mieście 60-metrowe mieszkanie. Koszt jednego metra kwadratowego różni się w stolicach poszczególnych województw, gdzie zróżnicowane są także przeciętne płace. Najkrócej na własne mieszkanie pracuje mieszkaniec Katowic. Na rynku wtórnym może je kupić już po 5 latach. Prawie 2 lata dłużej musi pracować, aby zamieszkać w nowym mieszkaniu. Ale aż 13 lat pracy zajmie oszczędzanie na nowe mieszkanie w Krakowie. Rok wcześniej można będzie kupić nieruchomość podobnej wielkości na rynku wtórnym. Trochę lepiej sytuacja wygląda w Poznaniu i we Wrocławiu, gdzie trzeba pracować 12,5 i 11 lat, aby kupić nowe mieszkanie.

W Warszawie, Lublinie i Rzeszowie pracownicy szybciej mogą zarobić na mieszkanie na rynku pierwotnym, niż na rynku wtórnym. Średnio we wszystkich miastach wojewódzkich na nowe mieszkanie można sobie pozwolić po blisko 10 latach odkładania całej miesięcznej pensji.

Źródło: Wynagrodzenia.pl