e-Kadry i płace

Rok urlopu macierzyńskiego 2012-10-15


Premier Donald Tusk poinformował, że rząd przedstawi Sejmowi propozycję wydłużenia urlopu macierzyńskiego do roku. Zaproponował też zmianę finansowania budowy żłobków.

Premier mówił, że jeśli ktoś zdecyduje się na półroczny urlop macierzyński będzie mu przysługiwać 100 proc. pensji. Z kolei ci, którzy wybiorą roczny urlop dostaną 80 proc. wynagrodzenia.

„Chcemy, żebyśmy w 2015 roku mogli z czystym sumieniem powiedzieć, że każde polskie małe dziecko ma płatne miejsce u boku mamy, taty, a w odpowiednim momencie ma miejsce w przedszkolu i żłobku. Liczę na to, że w 2015 problem opieki nad dzieckiem w Polsce rozwiążemy definitywnie” – powiedział Donald Tusk.

Tusk zaproponował zmianę finansowania budowy żłobków. „Samorząd będzie musiał włożyć własnego wkładu tylko na poziomie 20 proc., kiedy zdecyduje się na budowę nowego żłobka. O dofinansowanie będą też mogły ubiegać się podmioty prywatne” - mówił premier.

Jak podkreślił, „to oznacza potrzebę zwiększenia wydatków na żłobki o 50 mln zł więcej niż w 2013 roku”. "W 2014 tych środków musi być więcej" - dodał.

Źródło: PAP