e-Kadry i płace

Wyższe becikowe, ale nie dla wszystkich 2012-09-30


Sejm znowelizował ustawę o świadczeniach rodzinnych. Od przyszłego roku tzw. becikowe przysługiwać będzie jedynie rodzinom o miesięcznych dochodach nieprzekraczających 1922 zł na osobę. Będzie ono jednak wynosić 1200 zł, a nie 1000 zł jak obecnie.

Rządowa nowela ustawy o świadczeniach rodzinnych przewiduje wprowadzenie kryterium dochodowego przy przyznawaniu becikowego. Obecnie przysługuje ono matce, ojcu lub opiekunowi dziecka niezależnie od wysokości dochodów. Według nowych przepisów uchwalonych przez Sejm, od 2013 roku becikowe ma trafiać tylko do rodzin o miesięcznych dochodach poniżej 1922 zł na osobę.

Ubiegając się o to świadczenie trzeba będzie złożyć oświadczenie lub zaświadczenie dokumentujące dochody, a wysokość kryterium dochodowego na podlegać weryfikacji co 3 lata.

Obecnie becikowe wynosi 1000 zł. Sejm, przewagą jednego głosu przyjął zgłoszony przez Annę Bańkowską (SLD) wniosek mniejszości, by wzrosło ono do 1200 zł. Przedstawiając swój wniosek Bańkowska podkreśliła, że rządowe propozycje wprowadzenia kryterium dochodowego do zasad przyznawania becikowego mają przynieść oszczędności w wysokości 40 mln zł rocznie.

Zmiana w przepisach dotyczących becikowego to realizacja postulatu z expose premiera Donalda Tuska, który zapowiadał, że będzie ono przysługiwać rodzinom o rocznych dochodach poniżej 85 tys. zł. Rządowe Centrum Legislacji zwróciło jednak uwagę, że takie rozwiązanie może być sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości oraz sprawiedliwości społecznej - byłyby bowiem najbardziej korzystne dla rodzin wychowujących jedno dziecko. Dlatego projekt zakłada, że becikowe będzie przysługiwać rodzinom, których dochód nie przekracza 1922 zł netto na osobę.

Źródło: PAP