e-Kadry i płace

Zdalna praca oszczędza czas i pieniądze 2011-04-17


Okazuje się, że pracując w domu, przeciętny Polak zaoszczędziłby dziennie prawie 1,5 godziny, które zajmuje mu dojazd do pracy. Z unijnych statystyk wynika, że dojazd do i z pracy zajmuje przeciętnemu Polakowi ponad 42 minuty.

Średnią podbijają mieszkańcy dużych miast, a rekordziści spędzają w drodze do pracy nawet trzy godziny dziennie. Nie lepiej jest w miastach położonych blisko wielkich aglomeracji.

Według firmy Sedlak & Sedlak do najliczniejszych „długodystansowców" należą pracownicy Małopolski, których przyciąga śląski rynek, oraz Łodzi, którzy dojeżdżają do Warszawy, tracąc dodatkowo czas na stanie w korkach.

Firma doradcza Deloitte uważa, że z ekonomicznego punktu widzenia to strata, której rozmiar można oszacować jako koszt utraconych korzyści. Według jej danych pracujący w siedmiu największych miastach Polski w 2010 roku tracili w korkach średnio 16 mln zł dziennie, czyli ponad 4,2 mld zł rocznie.

Jest to koszt korków dla gospodarki, z uwzględnieniem podatków nakładanych na paliwa i płaconych do budżetu, który zamknął się sumą prawie 3,7 mld zł w 2010 roku – podkreśla Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.

Źródło: Rzeczpospolita