e-Kadry i płace

Składka emerytalna będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji 2011-01-23


Minister Michał Boni powiedział, że część składki z OFE, która zostanie przeniesiona do ZUS będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji skarbowych.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów powiedział, że ”60 proc. tego w co inwestowane są pieniądze „ofowskie” to są właśnie obligacje, czyli nie ma zakłócenia, nie ma zagrożenia dla wysokości emerytur, ze względu na zmianę sposobu inwestowania”.

Boni w Sejmie przedstawił informację w sprawie propozycji nowego podziału składki przekazywanej do OFE. Obiecał coroczną waloryzację składek. „Jeśli mówiłem, że do wyboru są dwa warianty: PKB nominalne albo stopa zwrotu z obligacji, to dlatego, że szukamy rozwiązania, które długofalowo jest jak najbardziej bezpieczne” - mówił w Boni. Podkreślił, że gwarancja waloryzacji jest „oczywista”.

Boni odniósł się także do informacji ministra finansów dotyczących planowanego deficytu sektora finansów publicznych. Boni powiedział, że tegoroczna podwyżka VAT, planowane zmiany w OFE, przeniesienie środków, którymi dysponują fundusze i agencje na konta MF w BGK oraz reguła wydatkowa obniżą deficyt o co najmniej 2-2,5 pkt. proc. Oznaczałoby to spadek deficytu z 7,9 proc. PKB (przewidywany na 2010 rok) do 5,5 proc.

Źródło: PAP