e-Kadry i płace

Hałaśliwa praca szkodzi sercu 2010-10-10


Z badań, które opublikowało pismo „Occupational and Environmental Medicine” wynika, że ciągły hałas panujący w miejscu pracy zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko zawału serca u pracowników.

Najbardziej narażeni są młodzi mężczyźni, którzy palą papierosy, wykazała analiza. Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w latach 1999-2004 wśród 6307 pracowników, w wieku 20 lat i starszych. Przeprowadzono z nimi wywiady domowe na temat stylu życia, warunków pracy, a oprócz tego poddano badaniom medycznym i wykonano testy krwi.

Jedna piąta badanych osób przyznała, że przez ostatnie dziewięć miesięcy lub dłużej była w pracy narażona na uciążliwy hałas. To znaczy taki, w którym trudno porozumiewać się przy zwykłym natężeniu głosu.

Okazało się, że osoby, które musiały w pracy znosić ciągły hałas były od dwóch do trzech razy bardziej narażone na poważne problemy z sercem. Dotyczyło to przede wszystkim palących mężczyzn poniżej 50-tki. W tej grupie choroby układu krążenia występowały od trzech do czterech razy częściej.

Źródło: PAP