e-Kadry i płace

Ruszyła kampania informacyjna w sprawie zatrudniania pracowników sezonowych 2010-07-11


Gdańska Solidarność wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy rozpoczęła kampanię informacyjną, której celem jest obrona pracowników sezonowych na Wybrzeżu.

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego „S” Krzysztof Dośla powiedział, że pracodawcy nie zawsze są uczciwi. Do głównych grzechów pracodawców zaliczył niewypłacanie pensji w terminie lub wypłacanie w kwocie zaniżonej, wydłużony czas pracy i zatrudnianie bez podpisania jakiejkolwiek umowy.

Dośla poinformował, że do związku dotarły skargi ponad 50 osób poszkodowanych przez nieuczciwych pracodawców. Jednak jego zdaniem, większość osób nie zgłasza problemu żadnym instytucjom, bo nie ma jakiejkolwiek umowy na pracę, bądź nie wierzy w możliwość wyegzekwowania swoich praw.

„S” wraz z Państwową Inspekcja Pracy przygotował ulotkę przedstawiającą informacje, na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu pracy sezonowej. Ulotka jest rozpowszechniana na Pomorzu, zwłaszcza w miejscowościach wypoczynkowych. Jest też dostępna na stronach internetowych PIP i gdańskiej „S”.

W woj. pomorskim, wg informacji urzędów pracy, w marcu, w kwietniu i maju br. pracę sezonową podjęło prawie 2 tys. osób. Ofert pracy było 3,6 tys.

Źródło: PAP