e-Kadry i płace

Składka do KRUS lub ZUS zależna od podatku 2010-05-16


Rolnicy, którzy dodatkowo prowadzą firmy muszą do 31 maja złożyć w KRUS zaświadczenie o wysokości należnego podatku za 2009 rok. Po trzech latach opłacania składek do KRUS rolnicy mają prawo do równoczesnego prowadzenia firmy bez względu na formę opodatkowania.

Dodatkowa działalność musi mieć ograniczony charakter. Z tego też powodu co roku rolnik prowadzący firmę musi uzyskać zaświadczenia o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2009 r.

Dokument wydany przez naczelnika urzędu skarbowego musi być dostarczony do placówki terenowej lub oddziału regionalnym KRUS. Termin na jego przedstawienie mija 31 maja. Jeśli tego nie zrobi, spowoduje to wykluczenie rolnika z ubezpieczenia w KRUS. Tym samym taka osoba będzie już ubezpieczona w ZUS i zacznie opłacać zdecydowanie wyższe składki.

W przyszłym roku rolnicy będą rozliczać swoje działalności na podstawie wyższej kwoty granicznej. Wszystkie osoby, których należny podatek przekroczy w 2010 roku 2863 zł, zostaną wykluczone z KRUS.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna